Gdzie najlepiej na spływ kajakowy? Trzy wyjątkowe rzeki w PolsceGdzie najlepiej na spływ kajakowy? Trzy wyjątkowe rzeki w Polsce

Spływ kajakowy połączony z biwakowaniem to świetny sposób na aktywny wypoczynek i złączenie się z naturą. Gdzie najlepiej udać się na kajaki? Polecamy trzy wyjątkowe polskie rzeki.

Spływ kajakowy Wisłą

Pierwsza rzeka może nie przychodzi nam do głowy od razu, gdy myślimy o spływie kajakowym, ale ze względu na bliskość wielu wielkich miast warto ją wymienić. Królowa polskich rzek oferuje przede wszystkim dużą dowolność w wyborze długości i stopnia trudności odcinka. Możemy wybrać się na wielodniowy spływ połączony z biwakowaniem w malowniczych miejscach lub tylko kilkugodzinną przejażdżkę w samej Warszawie. Popularna trasa o długości 140 kilometrów wiedzie z Kazimierza Dolnego do stolicy, co powinno nam zająć od 3 do 5 dni, lub też z Sandomierza do Kazimierza Dolnego (90 km, ok. 4 dni). Warto jednak mierzyć siły na zamiary - Wisła to wbrew pozorom kapryśna rzeka, w której zdarzają się mielizny. Chociaż więc wydaje się, że jest to szeroka rzeka, nawigowanie po niej może przysporzyć kłopotów.

Spływ kajakowy Brdą

Mówi się, że północna Polska to raj kajakarzy i na pewno wiele jest w tym prawdy. Odcinek rzeczki Brdy, która źródła bierze w Jeziorze Smołowym (woj. pomorskie), najlepiej pokonać zaczynając w miejscowości Nowa Brda. Początek rzeczki jest bowiem bardzo trudny i pokonać go mogą tylko doświadczeni kajakarze. Dalej jest już dużo łatwiej i tę malowniczą trasę zaliczyć mogą spokojnie nawet najbardziej początkujący. Rzeka, zanim wpadnie do Wisły w mieście Bydgoszczy, mija malownicze leśne jeziora i najbardziej spektakularną część Parku Narodowego Bory Tucholskie. Tutaj możemy jednak spotkać się z niespodzianką - Brda zalicza duży spadek i spieniony nurt może nas łatwo wyprowadzić na zalegający w rzece konar czy głaz.

Spływ kajakowy Biebrzą

Kolejna piękna rzeka idealna na spływy to malownicza Biebrza, która jest prawym dopływem Narwi. Ponieważ trasa o długości 142 km wiedzie przez Biebrzański Park Narodowy, powinniśmy wykupić kartę wstępu, a na odcinku Osowiec - Brzostowo musimy mieć specjalne zezwolenie na spływ w terminie od 1 stycznia do 23 czerwca każdego roku. Spływ zaczynamy w Rogożynku lub Lipsku, a kończymy przy ujściu Biebrzy nieopodal trasy Łomża - Białystok. Rzeka wiedzie nas przez rozległe torfowiska i bagna. Ponieważ cała trasa zajmuje w rekreacyjnym tempie około 8 dni, a infrastruktura turystyczna nie jest najwyższej klasy, powinniśmy przygotować się na dłuższe biwakowanie w zgodzie z naturą. To piękny region, sam spływ natomiast jest przez większość czasu niewymagający i pozwala na kompletne zrelaksowanie się.

polska aktywny wypoczynek kajakarstwo

Skomentuj